Seryum Bilgi Sistemleri | 0 (224) 273 03 80 (Pbx) | Logo Yazılım Bursa Yetkili Bayii
+90 224 273 03 80 (pbx)

Sosyal Medyada Biz}

Ağ Güvenliği Hayat Sigortasıdır…

Ağ Güvenliği Hayat Sigortasıdır…

Günümüzde birçok kurum/kuruluş veya şahıslar bile bulundukları is yeri veya ortamı terk ederken birçok güvenlik tedbirlerini arka arkaya sıralamaktadır.

Kimisi kurumu veya bulunduğu mekan için kurdurmuş olduğu alarm sistemini devreye sokarak, odasındaki evrak dolabını veya etejerinin çekmecelerinin kilitli olduğundan emin olarak mekandan ayrılıyor. Bunlar kişi ve kurumlar için ne kadar önemli ise bu tedbirlerin daha fazlasının “Ağ Güvenliği” için almak gerektiğini dikkate almalıyız…

Ağ Güvenliği teknolojilerini kullanan kişiler yaşayabilecekleri herhangi bir ağ saldırısı sonrasında itibar kaybetmelerine kadar gidecek sıkıntılardan kendilerini emin hissedeceklerdir. Ağ güvenliği kurum ve kuruluşları ağ hırsızlıklarına, gizli is evraklarının kötü amaçlı kişiler tarafından ulaşılıp farklı amaçla kullanılmasına, günümüzün her yere ulaşım imkanı olan internet dolayısıyla kaynaklanabilecek virüs ve kötü amaçlı saldırılara karsı korunmanızı sağlamaktadır.

Ağ güvenliği tedbirini kullanmayan kurum ve kuruluşlar hizmet aksaklıklarına, yasal işlem risklerine yetkisiz ağa sızmalara ve ağlarının kapanmasına kadar birçok riski bir arada yasayabilmektedirler…

Günümüzün ağ güvenlik değişimleri…

Gelişen teknolojik yenilikler önceleri güvenlik dendiğinde akla gelen ağ güvenliğini değiştirmiş görünüyor. Bugün artık taşınabilir cihazların çoğalması, akıllı telefonların artması nedeni ile şirket içi bilgilerin üretilerek şirket dışındaki ortamlara kaydırılması sonucu ortaya çıktı. Bundan dolayı bu alanda çözüm sunan firmaların dikkat çektiği nokta, güvenlik duvarları, saldırı tespit ve önleme sistemleri ile erişim kontrolü gibi geleneksel teknolojilerin dışında mutlaka kurumların bilgi güvenliği teknolojilerine de odaklanması gerektiği noktasıdır.

Bugün birçok firma kurumlara güvenliklerini sağlayan avantajlar ve is verimliliklerini artırıcı en iyi hizmeti sunmak üzere birçok çözüm geliştirmekteler. Bilgi güvenliğine yönelik her türlü noktada çözümler sunan firmalar öncelikle kurumların ağlarında güvenliği sağlayabilmeleri için ağ üzerinden merkezi olarak yönetilebilen anti virüs, anti spam ve güvenlik duvarı özelliklerini bir arada veya ayrı ayrı olarak sunan güvenlik yazılımlarını pazara sunuyorlar.

Önemi büyük…

Bugün IT sektörüne verilen önemin tüm kurumlar tarafından net olarak algılandığını görmek güzel bir gelişme. Daha düne kadar kurumlar IT alanında şirketi adına yapacağı yatırımı gereksiz, olmasa da olur mantığı ile bakıyordu. Kurumsal açıdan baktığımızda bilişim sistemlerinin is dünyası adına artık vazgeçilmez olduğu son derece açık bir gerçektir. Şirketler adına is güvenliğinin devamlılığı adına iç ve dış tüm bağlantıların bilişim ağları üzerinden gerçekleştirildiğini düşünecek olursak, ağ güvenliğinin bu anlamda kurumlar adına birinci derecede önem kazandığını söyleyebiliriz. Bu anlamda kurum ve kuruluşlar tercih etmek istedikleri çözümler için sektörde fazlaca çözüm imkanlarını bulacaklardır. Önemli olan yapılacak yatırım kapsamında doğru adım atmaktan geçmektedir.

Karmaşık ağda güvenlik…

Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırma sonuçlarına göre saldırıların her geçen gün daha da karmaşık hale geldiğini ve saldırıların yeni teknikler ışığında hedeflenen kaynağa karsı uzun süreli olduğunu belirten yetkililer, karmaşık ağ yapılarında yapılması gereken en önemli olayın tüm çözümlerin bütünleşik bir politika taşıması olduğunu belirtiyorlar. Buna karşılık da ağın karmaşıklığına odaklanırken de asıl önemli olan bilgilerin korunmasının da ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekiyorlar. Bu açıdan da karmaşık ağ yapılarında asıl politikanın bilgi güvenliğine odaklanmak olduğunu unutmamak gerekiyor.

Tehditler kulvar değiştirdi…

Teknolojinin gelişimi tehditlerin de kulvar değiştirmesine neden olmaktadır. Bugün tehditlerin göbeğinde yatan gerçek taşınabilir cihazlar hedefli saldırılardır. Taşınabilir cihazların artışı ve sosyal medyanın her alanda kullanılıyor olması da bu gerçeği gün yüzüne çıkarmaktadır. Tehditler genel olarak şirketlerin üst düzey adreslerini kendilerine hedef seçmektedirler. Ağır ağır hedefini bilerek işleyişini sürdüren bu tehditler anında değil, yavaşça sisteme girip kendisini göstermektedir.

IBM’in araştırma ve geliştirme ekibi tarafından her yıl yapılan İnternet Güvenliği Trend Analizi raporları bu alandaki gelişmeler hakkında ipucu veriyor. Açıklanan bu raporlara göre saldırı yöntemlerinde çok büyük değişiklikler olmamakla beraber hatta bazı alanlarda azalma bile söz konusu olduğuna dikkat çekiliyor. Fakat burada belirtilen bir gerçek de dikkat çekici; buna göre de günümüz tehditlerinde en önemli nokta artık saldırıların daha planlı, doğrudan hedefi, daha organize ve sürekli olduğudur. Dikkat edilmesi gereken nokta kendi cihazları ile şirkete gelen kullanıcılar hakkında ciddi tedbirler alıp hackerların iştahını kabartmamak önemli bir nokta…

01 Mart 2014
4.023 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN