Seryum Bilgi Sistemleri | 0 (224) 273 03 80 (Pbx) | Logo Yazılım Bursa Yetkili Bayii
+90 224 273 03 80 (pbx)

Sosyal Medyada Biz}

TÜİK e-VT Elektronik

TÜİK e-VT Elektronik

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından talep edilen bilgilerin elektronik ortamda teslim edilebilmesini sağlayan elektronik veri transveri e-VT uygulamasının Logo Mind Navigator üzerinden gerçekleştirilebilmesi sağlanmıştır. TÜİK e-VT uygulamasını kullanabilmek için Logo Mind Navigator lisansına sahip olunması ve geçerli LEM sözleşmesinin bulunması gerekmektedir. Bu şartlara sahip firmalar lisans yenileme yaptıktan sonra uygulamayı kullanabileceklerdir.

Kullanım kılavuzu için aşağıdaki dosyayı inceleyebilirsiniz.

Logo_TUIK_Elektronik_Veri_Transferi_Kullanim_Kilavuzu

 

1. e - VT Elektronik Veri Transferi nedir?
Türkiye İstatistik Kurumu'nca (TÜİK) gerçekleştirilen Yıllık İş İstatistikleri Sanayi ve Hizmet Araştırması (YSHİ) kapsamında elektronik ortamda derlenen verilerin, farklı muhasebe yazılımlarından XML şema doğrulaması ve güvenli SOAP servisleri vasıtasıyla TÜİK anket otomasyonuna doğrudan aktarılmasını sağlayacak ilk örnek uygulamadır.
2. e - VT'den ne amaçlanmaktadır?
Tekdüzen Muhasebe Hesap Planına ve güncel mevzuatlara uygun bir şekilde hazırlanmış olan YSHİ değişkenlerinin, tüm muhasebe yazılım ve bilişim programlarından XML standartlarında derlenebilmesi hedeflenmektedir. Bu derlemenin ayrıntılarını gösterecek Kılavuz , içinde xml standartları belirli olacak şekilde hazırlanmış ve web ortamında sunulmuştur.
3. e - VT'ye neden ihtiyaç duyuldu?
TÜİK, 2014 yılından itibaren işyerleriyle yapmakta olduğu anket çalışmalarında derlediği bilgilerin tamamını elektronik ortamda derl eme kararı almıştır. Bu sebeple alternatif veri derleme yöntemleri geliştirmeye yönelik projelere başlanmıştır. e - VT de bu projelerden biridir.
4. e - VT ne fayda sağlayacak?
e-VT uygulaması sayesinde, cevaplayıcılar üzerindeki cevaplama yükünün hafifletilmesi, veri giriş süresinin ve hatalarının en aza indirilmesi hedeflenmiştir.
5. Hem kağıt ortamında hem de e - VT ile bu anketi düzenlemek mümkün mü?
TÜİK 2014 yılı çalışmalarında kağıt ortamında anketle veri toplama uygulamasına son vermiş olup, artık kağıt ort amında veri derlemek mümkün değildir.
6. YSHİ uygulamasından başka e - VT eklenecek uygulamalarınız var mı?
İlk uygulama 2014 yılı içerisinde yapılacak olan 2013 YSHİ araştırmasıdır. Bu uygulama yöntemini işyerleriyle yapılan tüm çalışmalara yaygınlaştırılması hedeflenmiştir.
7. e - VT ile ilgili düzenlemelerin kanuni dayanakları nelerdir?
Lütfen çift tırnak gibi özel karakterler kullanmayınız.
8. e - VT göndermek zorunlu mu?
YSHİ çalışması kapsamına giren girişimler dilerse e - VT ile kendi muhasebe uygulaması üzerinden, yada e - VT Web sayfasındaki Harzemli veri girişi uygulaması üzerinden formu doldurmak zorundadır.
9. Bir girişim olarak e - VT' yi t ercih etmemin bana ne faydası olacak?
Öncelikle kullandığınız muhasebe uygulamasının özelliklerine göre, doldurmak zorunda olduğunuz formun büyük bir kısmı otomatik olarak derleneceğinden büyük ölçüde zamandan tasarruf etmiş olacaksınız. Ayrıca TÜİK taraf ından, hem veri transferi sonrası hem de çalışmanın tamamlanması sonrasında girişimin verilerinden hazırlanmış, girişime özel yönetici raporları da girişime ulaştırılacaktır.
10. e - VT yoluyla TÜİK'e gönderdiğim verilerin herhangi bir konu kapsamında delil olma özelliği var mı?
TÜİK tarafından derlenen verilerin herhangi bir şekilde delil olarak kullanılamayacağı 5429 sayılı kanunun 13. Maddesinde açıkça belirtilmiştir.
11. e - VT yoluyla TÜİK' e gönderdiğim veride bir hata yaptığımı farkettim. Bunu nasıl düzeltebilirim?
Muhasebe yazılımınız aracılığıyla gerekli düzeltmeleri yapıp tekrar veri gönderebilirsiniz yada e - VT web sayfasındaki Harzemli veri girişi uygulaması üzerinden istediğiniz düzeltmeyi yapabilirsiniz.
12. e - VT ile derlediğim verilerimi istediğim her yerden gönderebilir miyim?
Muhasebe yazılımınızdan elde ettiğimiz XML dosyasını internet olanağının olduğu her yerden e - VT web sayfasından Harzemli uygulamasına girip XML yükle menüsünden kolayca yükleyebilirsiniz.
13. e - VT ile verilerimi TÜİK sistemine aktarırken, bütün muhasebe kayıtlarıma ait bilgileri de transfer etmiş oluyor muyum?
Hayır. e - VT ile sadece YSHİ soru kağıdına ait veriler transfer edilmekte olup başkaca herhangi bir veri aktarılmamaktadır.
13 Temmuz 2016
3.913 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN